چاپ        ارسال به دوست

جذب و استقرار 16 شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

 

مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی از جذب و استقرار 16 شرکت دانش‌بنیان واحدهای دانشگاهی در پارک علم و فناوری این دانشگاه خبر داد.

جناب آقای دکتر داوود ثمری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، درباره فعالیت پارک علم و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با هدف حمایت از شرکت‌ها، هسته‌ها و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد این دانشگاه که تاکنون به بیش از 100 مرکز راه‌اندازی و 900 شرکت دانش‌بنیان، هسته و واحد فناور در آنها مستقر شده‌اند، با اخذ مجوز در سال 93 اقدام به ایجاد پارک علم و فناوری در تهران کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون 16 شرکت دانش‌بنیان جذب شده و در پارک مستقر هستند و سامانه http://ideacup.ir برای ثبت درخواست شرکت‌های دانش‌بنیان برای استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است، گفت: شرکت‌ها با ثبت‌نام در این سامانه و بررسی ایده و محصول آنها می‌توانند در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر شوند.

این مسئول دانشگاهی با بیان اینکه پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگترین پارک‌های علم و فناوری کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: مدل پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با پارک‌های دیگر متفاوت است، پارک‌های دولتی اجازه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مستقر در پارک را ندارند در صورتی پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم می‌‌تواند به سرمایه‌گذاری و حمایت مادی و معنوی از شرکت‌ها ورود کند و در سهام شرکت یا فروش محصول شرکت‌ها مشارکت داشته باشد. 

جناب آقای دکتر ثمری ادامه داد: راه‌اندازی شرکت زنجیره‌ خدمات تجاری‌سازی یکی دیگر از ویژگی‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی است و هدف آن ارائه خدمات حقوقی، مالی، بازاریابی، برندسازی، صادرات، توسعه بازار، فنی و مهندسی، تهیه طرح توجیهی، هدایت شرکت‌ها، تهیه صورت سود و زیان و... است.

به گفته مدیر کل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی، «صندوق پژوهش و فناوری» بزودی با مبلغ قابل توجهی و با کمک «صندوق نوآوری و شکوفانی» معاونت علمی ریاست‌جمهوری به‌منظور کمک مالی و گسترش شرکت‌هایی که در پارک علم و فناوری مستقر هستند، ایجاد می‌شود.

جناب آقای دکتر ثمری افزود: مشارکت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه انواع تسهیلات همچون ضمانت‌نامه، وام قرض‌الحسنه بدون بهره یا کم بهره و سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، خدماتی است که از طریق صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه یک شتاب‌دهنده (accelerator) و مرکز رشد اقماری در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است به آنـــا گفت:  این شتاب‌دهنده وظیفه سریع در رسیدگی به ایده خام شرکت‌های دانش‌بنیان را دارد و ایده را به محصول تبدیل می‌کند.

جناب آقای دکتر ثمری درباره استقرار دفاتر شرکت‌های دانش‌بنیان در ساختمان گل‌یخ در قلهک (پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی)، گفت: از آنجایی که داشتن دفتر در پایتخت جذابیت دارد،دفتر مرکزی پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در تهران واقع شده و فضایی برای دفتر فروش و تعامل شرکت‌ها با سازمان‌ها ایجاد شده است.

این مسئول با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای 100 مرکز رشد خود دفاتر مخصوصی تهیه کرده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با مراکز تجاری پایتخت تعامل داشته باشند، اظهار کرد: یکی از خدماتی که در پارک‌ علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می‌شود، نبود سیستم اجاره بها و فراهم کردن زیرساخت‌ها لازم همچون سالن کنفرانس، سالن همایش، اینترنت و تلفن است.

به گفته ثمری در پارک‌های علم و فناوری، موضوعی که مطرح است، اجاره‌داری است و شرکت دانش‌بنیان فضای فیزیکی از پارک اجاره می‌کند و دیگر کاری با هم ندارند اما در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه در سود و آینده شرکت مشارکت داشته و از 5 درصد تا 35 درصد در این شرکت‌ها سهام دارد.

جناب آقای دکترثمری با بیان اینکه هدف دانشگاه آزاد اسلامی از حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه اقتصاد مقاومتی و ایجاد کارآفرینی در کشور است، گفت: به زودی از سرمایه‌گذاران کوچک و بزرگ دولتی و خصوصی دعوت می‌کنیم که در پارک دفتر داشته باشند و کمک کنند که این سرمایه‌گذاران در شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی هیچ محدودیتی در پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد، گفت: اولویت پذیرش با شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت‌هایی است که در فضای کشور، کارآفرینی ایجاد کرده باشند.

وی خاطرنشان کرد: این پارک بر اساس مصوبه وزارت علوم پردیس‌ هم ایجاد خواهد کرد، یک پردیس آن در کنار دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس و دیگری در منطقه گرمدره قرار گرفته است؛ بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در سایر استان‌ها هم پردیس‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی خواهد شد.

 

 


٠٨:٢١ - 1395/07/17    /    شماره : ٣٠٤٦    /    تعداد نمایش : ٦٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج