چاپ        ارسال به دوست

حضور 26 شرکت دانش بنیان در بین شرکت های مجاز در گمرک

 

گمرک ایران اعلام کرد: 26 شرکت از 70 شرکت فعال مجاز اقتصادی (AEO) شناسایی شده در گمرک دانش‌بنیان هستند.

به گزارش گروه اقتصادی آنا از گمرک، دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت اطلاعات گمرک ایران در همین خصوص با اشاره به اینکه شناسایی صادرکنندگان خوشنام فرآورده‌های نفتی در چارچوب برنامه شناسایی فعالان اقتصادی مجاز (AEO) اجرایی می‌شود، اعلام کرد: در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر «حمایت همه‌جانبه و هدفمند از صادرات با تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم» و اجرای برنامه‌های راهبردی گمرک جمهوری اسلامی ایران، برنامه فعالان اقتصادی مجاز از سال 1393 با هدف حمایت از صادرکنندگان و واردکنندگان واقعی در چرخه تجارت بین‌الملل از طریق تسریع و تسهیل فرآیند ترخیص، با کاهش هزینه‌های تجاری تجار واقعی کشور، کاهش بازرسی و ارزیابی فیزیکی، جایگزینی مدیریت ریسک هوشمند در فرآیند کنترل ورود و خروج کالا و همچنین بهره‌گیری از امکان حسابرسی پس از ترخیص در دستور کار قرار داده شد.

در بدو امر با بهره‌گیری از تجارب کشورهای موفق در این مقوله، شیوه‌نامه مربوط تدوین، معیارهای انتخاب واجدین شرایط و تخصیص امتیازات و تسهیلات قابل ارائه تبیین و کمیته تخصصی امر جهت بررسی دوره‌ای متقاضیان و مسائل مرتبط تشکیل گردید.

پس از تدوین شیوه‌نامه، امکان ثبت‌نام متقاضیان از طریق پرتال سازمان فراهم گردید و اطلاع‌رسانی لازم نیز صورت پذیرفت. در فاز اول این پروژه، شش شرکت پتروشیمی مشمول این طرح شده و ازتسهیلات در نظر گرفته شده برخوردار گردیدند. متعاقباً درخواست‌های وارده مورد بررسی قرار گرفته و طی جلسات دوره‌ای برگزار شده از سوی کمیته آن‌دسته از شرکت‌ها که در چارچوب معیارهای مصوب مورد تأیید قرار گرفتند مشمول این تسهیلات گردیدند به نحوی که هم‌اینک 70 شرکت به عنوان فعالان اقتصادی مجاز به گمرکات کشور اعلام شده‌اند که از این تعداد 26 شرکت دانش‌بنیان هستند.

 


١٤:٥١ - 1395/11/11    /    شماره : ٣٢٩٠    /    تعداد نمایش : ٦٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج